Grand Prix Be:femona za “Zločin i kaznu”

Monodrama “Zločin i kazna” Pozorišta mladih i izvođenju Aleksandra Milkovića dobila je Grand Prix 12. Be:femona – bečejskog festivala monodrame, koji se od 16. do 20. oktobra održao u Bečeju. O najboljoj monodrami odlučivao je žiri u kojem su bile tri izuzetne umetničke ličnosti: glumice Dušanka Stojanović Glid (prvakinja Drame NP Beograd) i Hermina Erdelji (glumica NP Subotica), te rediteljka Sonja Petrović.

U obrazloženju žirija stoji: “Uzimajući se u koštac sa klasičnim delom, autorski tim uspeva da stavi Raskoljnjikova u mrežu pozorišnih mogućnosti, koristeći moderna, savremena i raznolika sredstva. U psihološkom raskolu rastrzanog uma na rubu razuma i dileme o dobru i zlu, Aleksandar Milković suptilno i nepretenciozno uspeva da izazove snažnu, ekspresivnu, strastvenu, emotivnu i krhku dramsku radnju, što ga na ovom festivalu pozicionira u centar pažnje dometa i mogućnosti monodrame koja stvara utisak celovitog dela.“

U konkurenciji su bile monodrame Zijaha Sokolovića, Nikole Rakočevića, Sare Simović, Danijela Tota, Milene Predić i Jelene Bosanac.

Za predstavu, koju je inspirisana delom Flodora M Dostojevskog, režirala Emilija Mrdaković, žiri je imao samo reči hvale. Dušanka Stojanović Glid je istakla da je to “kompleksno i kompletno umetničko delo”, hrabro odabrano, dobro dramaturški uređeno, spretno izvedeno, poetski uzdignuto na vrhunski umetnički nivo. Naglasila je uzbudljivu likovnost predstave, za koju je rekla da je “izuzetno likovno pismena”, zbog čega je za dizajn kostima i lutaka naročito pohvalila Milicu Grbić Komazec,

Glumica Hermina Erdelji bila je vidno potresena nakon predstave. Rekla je da je pod snažnim utiskom umetničkog dela koje je videla, koje ju je podsetilo na halucinatorne slike koje je dugo imala u detinjstvu, kao vrlo bolešljivo dete. Glumica je, naglasila je, bila oduševljena aritističkom notom, predstave, ocenivši je izuzetnom.

Rediteljka Sonja Petrović, koja je ovu monodramu gledala drugi put, rekla je da baš zbog toga može da proceni kako se ona razvijala od premijere do danas. To koliko je predstava “narasla”, odnosno koliko se Aleksandar Milković sada suvereno kreće tekstom, koji je dramaturški izvrsno obradila Teodora Marković, istakla je kao izuzetnu vrednost rada na ovoj predstavi. Posebno je pohvalila glumca Milkovića, koji se do sada nije sretao s ovakvom vrstom rada, teksta i teme, kao i to što je izašao iz svoje zone konfora i predao se teskobi, na koju sve miriše u ovoj monodrami. Petrović je dodala da ova vrsta predstave na odličan, posebno za mlade ljude koji se tek susreću s Dostojevskim - vrlo prijemčiv način afirmiše lutkarstvo na nivou koji nije uobičajen kod nas.

“Crvenkapa”- premijerno 18. oktobra

Predstava “Crvenkapa”, po tekstu i u režiji Saše Latinovića, inspirisanog istoimenim bajkama Šarla Peroa i Braće Grim, biće premijerno izvedena 18. oktobra od 19 sati, na Maloj sceni Pozorišta mladih. Oktobarske reprize su 19, 20, 24 i 27. oktobra.

Predstava se igra za decu od tri i više godina.

IMG_1787.jpg

Svima poznata bajka biće ispričana u maštovitoj viziji Milice Grbić Komazec, koja je autorka total dizajna predstave: kostima, scenografije i lutaka. Duhoviti songovi Mirjane Rastović obučeni su u odličnu muziku Danila Mihnjevića, a da svi koraci glumačke ekipe budu osvetljeni pravim svetlima, pobrinuo se Ratko Jerković.

Glumački trio, koji čine Marija Todorović, Aleksa Ilić i Ksenija Mitrović, poznatu priču pripovedaju nam krajnje duhovito i nežno. Između ostalog, saznaćemo šta sve mama mora da uradi da bi bila mama, ali i zašto uopšte nije lako biti dete. Čuće se i ko je dopustio da se kornjače kreću autoputem, kao i zašto se mora jesti šargarepa svakog dana - a to je prosto zato što tada vidu neće biti mana....

IMG_1788.jpg

Crvenkapa Pozorišta mladih susreće u šumi razne likove: muzički nadarenog, malo plašljivog i brzog, i baš parmantnog zeku, potom odgovornog i opreznog šumara,  mudricu ježicu, drugara slavuja koji pomalo voli i da se šepuri... Od svakog od njih naučiće ponešto što će biti važno za buduće odrastanje...

A poruka je snažna: ne odustaj nikad, niti jednog dana, jer, hrabrost se vežba, navežbava, svakog bogovetnog dana...

Reč reditelja Saše Latinovića:

“Dete je dete, po meri svojoj
I kada luta, pravca se drži.
Odraslog sebe želi da pita,
Kako se postaje od misli brži?

Škola za život još ne postoji,
Znanje se to iskustvom stiče,
Sve mame brižne i deca prava,
Jedna na drugu čarobno liče.

Ima li išta slađe i bolje,
Da dete raste iz svoje volje?

Ima li išta lepše i veće,
Da raste dete iz kruga sreće?”

(Autorka songa: Mirjana Rastović)

IMG_1790.jpg

Glumac Aleksa Ilić: “U predstavi “Crvenkapa” imam čast da igram svima omiljenog, ozloglašenog Vuka, ali istovremeno igram i Crvenkapinu baku, njenog drugara Slavuja i brzog i ludog zeca Zekana Zverkana! Svi oni su suštinski različiti karakteri i daju mi veliku kreativnost u igri. Priča o Crvenkapi je svima opštepoznata, ali je naša verzija drugačija po tome što se na savremen način bavi temom hrabrosti pojedinca, ali i temom brzopletosti mladosti. Ona govori o tome kako nekada ne mislimo o svojim postupcima, iako imamo najbolju nameru. Nadam se da će deca pronaći sebe u liku Crvenkape, radoznale i energične devojčice koja želi da pomogne svojoj mami i baki, i zbog toga malo "zezne" stvar. Na kraju ipak uspe da ispravi svoju grešku i nauči nešto važno iz toga.”

IMG_1791.jpg

Glumica Marija Todorović: “Naša predstava “Crvenkapa” uvodi decu u svet maštovitih avantura koje ona sama proživljava na putu do bakine kuće. Moje uloge u predstavi su: mama/šumar i ježica. Mama je brižna, ima mnogo posla i u svojoj žurbi da stigne sve da uradi zaboravlja na detetovu stalnu potrebu da kroz igru uči i istražuje. Dete u želji da pomogne mami odlučuje da samo ode kod bake, ne razmišljajući šta ga čeka na tom putu kroz šumu... Šumar je dobronameran, poznavalac je šumskog sveta koji stanovnike šume, baku, a i Crvenkapu upozorava na vuka. Šumar sadi drveće i razgovara sa životinjama... Ježica je mudrica, brbljivica koja, kroz svoje iskustvo, nagoveštava Crvenkapi da je u opasnosti. Naša “Crvenkapa” pomoći će deci da se suoče sa strahovima koje  glavni lik proživljava. Moći će da spoznaju emocije, da nauče da izraze svoja osećanja i da prepoznaju hrabrost, prijateljstvo i sve što je važno na putu odrastanja.”

Glumica Ksenija Mitrović: “O “Crvenkapi” sam uvek razmišljala kao o nekoj staroj bajci, s čijim sam se nekim delovima mogla poistovetiti, a s drugima ne. Sada sam, međutim, bila u prilici da budem deo ekipe koja je napravila savremeniju verziju te priče. U našem viđenju, Crvenkapa je radoznala devojčica, koja sama odluči da ode kod bake, da bi pomogla majci, koja nema vremena za to, jer mnogo radi. Crvenkapu sve zanima, uživa u svim aktivnostima. Ona je, što si današnji roditelji rekli, hiperkativna. To je startna pozicija iz koje mi krećemo i koja se razlikuje od originalne priče. Na putu do bake, na kojem nailazi na razne drugare - znane i neke koje će tek upoznati, saznaje mnogo toga, između ostalog i za osećanje straha, za koji do tada nije znala. Upravo takav način upoznavanja dece i s emocijama s kojima će se tek susresti u životu, važan je za zdravo odrastanje. Oni polako razumevaju da su takve emocije normalan deo života, da ih svi imamo i da se one daju prebroditi. Ova predstava uči ih kada treba da budu oprezni, kada da kuca nije kuca, nego može da bude i vuk, odnosno da nešto što izgleda naivno ne mora tako i da bude. Mislim da ovakve, jednostavne priče, mogu i danas da budu jako dobre smernice, koje svojim jednostavnim zapletima, i jasnim porukama, pomažu deci da bezbednije odrastu. Još ako ih gledaju sa svojim roditeljima, pa o tome kasnije i porazgovaraju - tako stvaramo bezbednu klimu za njihovo odrastanje.”

"Zločin i kazna" na Be:femon-u

"Zločin i kazna" na Be:femon-u

Izuzetna monodrama "Zločin i kazna" našeg Aleksandra Milkovića deo je takmičarskog programa 12. Bečejskog festivala monodrame Be:femon, koji će se od 16. do 19. oktobra održati u Gradskom pozorištu Bečej. Dostojevskog u režiji Emilije Mrdaković glumac će izvesti 19. oktobra, od 17 sati. Na scenu izlazi kao Raskoljnikov, ali i u telu još dvadesetak likova.

Šta je zločin danas, sledi li posle svakog zločina kazna, biva li kažnjen svaki počinilac zločina? To su samo neka od pitanja kojima se bavila ekipa predstave "Zločin i kazna".

Bečejski festival monodrame (BE:FEMON) okuplja najznačajnije pozorišne umetnike iz Srbije i regiona. Festival traje četiri dana tokom kojih se odigra od pet do sedam monodrama koje bira Organizacioni odbor festivala. Festival je takmičarskog i regionalnog karaktera, a o pobedniku odlučuje stručni žiri koji čine eminentni pozorišni umetnici. Cilj Be:femona jeste afirmisanje monodramske forme kao posebnog vida teatarskog izraza koji podrazumeva vrhunsko glumačko umeće.

Pored takmičarskog dela, festival ima i propratne programe: promocije monografija o našim velikim glumcima, izložbe u saradnji sa Pozorišnim muzejom Vojvodine, okrugle stolove i radionice.

Važno obaveštenje: Otkazana predstava "Pinokio"

Predstava "Pinokio" zakazana za 12.10. otkazuje se zbog bolesti glumca.

Karte se mogu vratiti na blagajni Pozorišta mladih od sledeće nedelje.

Na “Zvezdarištu” - nagrada za tekst!

Oko nas je ovih dana pljuštala kiša, ali kod nas u Pozorištu mladih pljuštale su, bogme, samo nagrade! Posle Mostara i Skoplja, stigla je nagrada i iz Beograda za našu predstavu “Ksenija i Lovac”. Na “Zvezdarištu” je, naime, za tekst ove predstave nagrađena Teodora Marković.

“Ksenija i Lovac” nastali su po motivima istoimene priče Aleksandre Vrebalov i u režiji Emilije Mrdaković. To je priča o devojčici, drugačijoj od svih njenih vršnjaka, koja je zbog toga patila, sve do trenutka kada je otkrila da je njena posebnost njena snaga. Kada se oslonila na ono u čemu je najbolja, pred njom su se otvorila prostranstva i život koji se diše punim plućima.
Ova snažna priča govori o tome da vredi boriti se za svoje snove, da vredi biti uporan, da i u ovom surovom svetu uspevaju uporni i hrabri, oni koji svet čine drugačijim, boljim mestom za život. Bez takvih nema ni lepote, ni umetnosti.

Zahvaljujući posvećenoj glumačkoj igri Ksenije Mitrović i Slobodana Ninkovića ova divna priča ne ostavlja mesta ranodošnosti.

“Ksenija i Lovac” 8. oktobra na “Zvezdarištu”

Beogradski festival “Pozorište - Zvezdarište” svake je godine stecište dobrih predstava. Ove godine među njima, u izboru selektora Željka Hubača, od 5. do 10. oktobra, biće i naše pozorište. Na sceni Pozorišta “Vuk” 8. oktobra igramo predstavu “Ksenija i Lovac” - od 11 sati.

Predstava, u režiji Emilije Mrdaković nastala je prema motivima istoimene priče Aleksandre Vrebalov, koja je napisala i muziku za predstavu, a u njoj igraju Ksenija Mitrović i Slobodan Ninković. Dramaturg je bila Teodora Marković, a idejno rešenje lutaka, kostima i scenografije napravila je Adrijana Dobreva. Predstava je namenjena deci od sedam i više godina.

“Ksenija i Lovac” je priča o devojčici koja je bila drugačija od svojih vršnjaka i koja je patila zbog toga dok nije shvatila da je njena posebnost njena snaga. Kada se oslonila na ono u čemu je najbolja, pred njom su se otvorila prostranstva i život koji se diše punim plućima, Ovo je snažna priča o tome da se vredi boriti za svoje snove, da vredi biti uporan, da i u ovom surovom svetu uspevaju uporni i hrabri, oni koji svet čine drugačijim, boljim mestom za život. Bez takvih nema ni lepote, ni umetnosti.

U selekciji ovogodišnjeg “Zvezdarišta” su ove predstave:

1. Tajni dnevnik Adrijana Mola, Sju Tauzenda, u dramatizaciji Milene Depolo, režija i adaptacija Tatjana Mandić Rigonat – Pozorišta „Boško Buha“, Beograd

2. Podvodni koncert, Andreja Rozmana Roze, u režiji Natalije Manojlović Varga – Plesni teatar Ljubljana

3. Pradevojčica, prema motivima romana Desanke Maksimović, u dramatizaciji Mine Petrić, rediteljka Sonja Petrović – Narodno pozorište „Toša Jovanović“, Lutkarska scena, Zrenjanin

4. Ne idi daleko, po tekstu i u režiji Tamare Kučinović - Dečje pozorište Subotica/ Szabadkai Gyermekszínház/Dječje kazalište Subotica

5. Ksenija i lovac, Aleksandre Verbalov i Teodore Marković, u režiji Emilije Mrdaković – Pozorište mladih Novi Sad

6. Ptica od pijeska, Benjamina Bajramovića, u režiji Ajle Bešić – JU Bosansko narodno pozorište Zenica

7. Bajka sva od šećera, po tekstu i u režiji Sare Lustig – koprodukcija Kazališta Virovitica i Gradskog kazališta „Joza Ivakić“ Vinkovci

8. Devet života mace Lukasa, po tekstu i u režiji Vanje Jovanovića – Dječije pozorište Republike Srpske, Banjaluka

9. Magični grad, Đorđa Kosića, u režiji Anđelka Beroša – Pozorište lutaka „Pinokio“, Beograd

10. Beskrajna priča, po romanu Mihaela Endea, u adaptaciji i režiji Ane Tomović – Malo pozorište „Duško Radović“, Beograd

11. Pepeljuga, Šarla Peroa, u adaptaciji i režiji Olivere Viktorović – Narodno pozorište Timočke Krajine „Zoran Radmilović“ Zaječar

12. Hrabra krojačica, Jelene Paligorić Sinkević, u režiji Marka Torlakovića – Kruševačko pozorište, Kruševac 

Četiri nagrade Pozorištu mladih u Skoplju

Predstava Pozorišta mladih “Na vukovom tragu” vratila se iz Skoplja sa četiri nagrade.

1.jpg

Na 3. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu i mlade ”Igor Madžirov” reditelj predstave Jakub Maksimov proglašen je najboljim, za kostime je nagrađena Karolina Arandia, glumci su – kolektivno - dobili nagradu za animaciju, dok je žiri dece upravo “Na vukovom tragu” proglasio najboljom predstavom festivala.

2.jpg

Maestralnu glumačku ekipu ove predstave, u kojoj su Neda Danilović, Slavica Vučetić, Jelica Gligorin, Slobodan Ninković, Aleksa Ilić, Dejan Šarković i Saša Latinović, publika je u skopskom Teatru komedija ispratila stojećim ovacijama i povicima “bravo”.

3.jpg

U konkurenciji sa Novosađanima bili su umetnici iz Slovenije, Hrvatske, Italije, Francuske, Srbije, Turske i Makedonije.

4.jpg

Priča o slobodi, o kojoj govori predstava “Na vukovom tragu”, inspirisana je knjigom "Zov divljine" Džeka Londona i do sada je nagrađena na svakom festivalu na kojem je igrana.

5.jpg

Kritika u njoj ističe glumačku posvećenost, preciznost i predanost kojom akteri maštovito animiraju lutke, stvarajući atmosferu koja publiku snažno uvlači u priču o psu Baku.

6.jpg

Njegova želja za slobodom i upornost da se izbavi iz ropstva moraju biti inspirativni za svakog od nas.

Volšebno, posle predstave smo na ulicama Skoplja sreli jednog pravog, pravcatog Baka...

Najbolji u Subotici!

Naš " Seks za početnike" najbolja je predstava za decu i mlade, jednoglasno je odlučio žiri 73. Festivala profesiinalnih pozorišta Vojvodine, koji je upravo završen u Subotici.

Ali to nije sve!

Najbolji među glumcima u predstavama za decu je naš Aleksandar Milković, koji je nagrađen za ulogu teče Cvetka u istoj predstavi.

"Seks za početnike" režirala je Jana Maričić.

Našeg vuka trag vodi u Skoplje

Višenagrađivana predstava našeg pozorišta “Na vukovom tragu” putuje početkom oktobra u Skoplje, gde će biti izvedena na 3. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu i mlade “Igor Madžirov”.

U predstavi, u režiji Jakuba Maksimova, inspirisanog “Belim očnjakom” Džeka Londona, igraju: Saša Latinović, Slavica Vučetić, Neda Danilović, Dejan Šarković, Jelica Gligorin,  Aleksa Ilić i Slobodan Ninković.

Prema mišljenju kritike, žirija nekoliko festivala, s kojih se ekipa predstave vratila s nagradama, ali prevashodno - publike, naš “Vuk” diže standarde pozorišta za decu na lestvicu do koje se ozbiljno treba potruditi doći.

Glumci ove predstave igraju kao jedna duša, besprekorno, odano, odgovorno, stvarajući atmosferu koja opčini gledaoca, uvlačeći ga u sve meandre maštovite igre.

A tu pozorišnu igru čini šest glumaca, jedan glumac/bubnjar, četiri psa i jedan jelen, koji pričaju o slobodi, onoj istoj koje su nam puna usta, ali smo na nju retko ili su samo retki – retko - spremni.

Jedan pas jeste, zvao se Bak i ovo je priča njemu koji biva ukraden i prodat za teški rad u kanadskoj provinciji, u doba Zlatne groznice. Njegova žudnja za slobodom i – konačno - pobeda nad ropstvom, inspirativna su priča i za naše vreme...

Festival “Igor Madžirov”, koji nosi ime tragično preminulog skopskog glumca, održava se ove godine od 1. do 5. oktobra, u organizaciji Pozorišta za decu i mlade Skoplje. Organizatori kažu da mu je cilj da promoviše kvalitet, različitost i inovativnost u pozorištu za decu.

Šta će na tu temu, uključujući i naše Pozorište mladih, reći još i teatri iz Makedonije, Slovenije, Turske, Srbije, Fracuske i Italije, videćemo početkom oktobra u Skoplju.

“Na vukovom tragu” igramo 4. oktobra u podne, u Teatru komedija.

Naš oktobar, pun kao nar

Vratili smo se nedavno iz Mostara, s nagradom za kolektivnu igru. ispraćeni stablima nara duž puta na izlazu iz ovog grada. E baš kao taj nar, biće pun oktobar u Pozorištu mladih.

Mesec će biti u znaku premijere “Crvenkape”, zakazane za 18. oktobar. Igraćemo je potom još tri puta, da proverimo kako ona danas pulsira među najmlađima, onima sa tri i godinicama posle toga. 

Ovog oktobra rešeni smo da odigramo skoro sve predstave koje imamo na repertoaru, a među njima, posle dužeg vremenea, ponovo i “Evgenija Onjegina”.

Počinjemo sa “Tri musketara”, igramo “Koralinu”, “Kseniju i Lovca”, “Palo inje, pao sneg”, ”Dok te ja hranim i oblačim”, “Pinokija”, “Ko je rekao mjao?”...

I to nije sve, u drugoj polovini oktobra počinjemo probe za novu predstavu. Biće to ”Hajduci” u režiji Olje Đorđević.

Dodatno: u oktobru smo na četiri festivala, brusimo se za nagrade s četiri naše predstave: u Skoplju igramo nadasve maštovitu “Na vukovom tragu”, u Beogradu vrlo poučnu ”Ksenija i Lovac”, u Vršcu vrcavo duhovitu “Bogojavljensku noć”, a u Bečeju upečatljivu “Zločin i kazna”...

Oktobar, pozor sad...

PREUZMITE REPRTOAR

“Seks za početnike” u Subotici, na 73.FPPV-u

Naša predstava “Seks za početnike” danas gostuje u Subotici, na 73. Festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine.

Predstava potrebna - koliko mladima, toliko i njihovim roditeljima - da lakše razumeju jedni druge, inspirisana je knjigom Jasminke Petrović.

U režiji Jane Maričić igraju: Marija Radovanov, Aleksandar Milković, Ksenija Mitrović, Vučen Vuk Pećanac i Đorđe Mitrović.

Predstava se igra u NP Subotica, od 17 sati.

Ovogodišnji FPPV održava se od 28. septembra do 4. oktobra, a na programu je deset predstava u izboru selektorke Aleksandre Glovacki. U žiriju su dr Zoran Maksimović, Tatjana Nježić i Molina Fotez Udovički. 

Iz Mostara – nagrada za kolektivnu igru

Ansambl predstave “Na vukovom tragu” Pozorišta mladih osvojio je nagradu za kolektivnu igru na 4. Međunarodnom festivalu lutkarske umetnosti – FLUM, koji se od 21. do 15. septembra održao u Mostaru/Bosna i Hercegovina. Žiri, koji su činili: David Zuazola, Jelena Stojanović Patrnogić i Ronald Panza, u obrazoloženju nagrade su naveli da je “Usaglašenost igre u kojoj glumci i glumice donose zvuk divljine, vrlo precizno i posvećeno uvode publiku u poznatu priču klasičnog romana na inspirativan način”, razlog za dodelu ove nagrade Novosađanima.

IMG-7d30a00730420758e027f59adce71aa8-V.jpg

Ista predstava uskoro putuje na još jedan festival. U Skoplju će je Slavica Vučetić, Neda Danilović, Jelica Gligorin, Dejan Šarković, Aleksa Ilić i Saša Latinović igrati 5. oktobra, na festivalu “Igor Madžirov”.

"Na vukovom tragu" u zagrljaju Mostara

Naša predstava "Na vukovom tragu" večeras je oduševila publiku mostarskog FLUM-a, Festivala lutkarske umjetnosti Mostar.

1a.jpg

Aplauz večine Veleža i dubok kao zelenooka Neretva odzvanjao je scenom NP Mostar.

3.jpg

Saša, Neda, Slavica, Jelica, Sloba, Šare i Aleksa, svojom posvećenošću i preciznošću igre, uistinu pomeraju granice lutkarske umetnosti i izmeštaju publiku u sasvim drugu dimenziju, koja je od nekog drugog, čudesnog sveta.

4.jpg

Glumci, naravno, zahvaljuju tehnici, koja je uvek pouzdana stena svakoj predstavi. Poseban aplauz zaslužuje ton majstor Branko Andrej Živković, koji je prvi put samostalno brinuo o tonu traga našeg “Vuka”.

5.jpg

U prepunom gledalištu bila je i svetska lutkarska elita, a među njima i vodeći ljudi međunarodnog Udruženja lutkara sveta UNIMA...

6.jpg

U publici su viđeni Goran Zelić iz Hrvatske, Karen Smit iz Australije, Irina Nikulesku iz Rumunije, Dimitri Jageneu iz Belgije, Nik Njuland iz Britanije i Žan Mari Kivins iz SAD-a,  Jafar Satari iz Irana...

7.jpg

Komplimenti za predstavu samo su se ređali... Glumcima, muzici koju proizvode i sviraju na sceni, svakom - najmanjem detalju, koji je majstorskom preciznošću izvođen, bili su neki od komenatara...

8.jpg

Nije ni čudo, jer su glumci i tehnika bili dodatno inspirisani očaravajućim Mostarom.

9.jpg

Igranju je prethodilo uživanje u ovom gradu, okupanom mediteranskom bistrinom.

10.jpg

Mostarki merak bio je sačinjen od šetnje mitsko lepim Starim mostom, sa sve zgođušnim Mostarcima koji su demonstrirali i čuvene mostarske skokove u ledenu Neretvu.

11.jpg

Bila je tu i kafa iz fildžana, s pogledom na nestvarno lepu prirodu oko Neretve, sočna baklava, hladovina u zagrljaju borovine i košćela.

12.jpg

Neodoljiv je bio i veličanstven pogled s brda Fortica na prostranu mostarsku kotlinu i vetrenjače u zaleđu grada.

 

A tek rustična dvorišta džamija, smokve na pijačnim tezgama i maslinovo ulje, i liker od smokve i nara, niz šarenih radnji sa suvenirima koji se moraju kupiti...

13.jpg

Na koncu - smiraj dana na obali reke...

14.jpg

I nadasve - ljubaznost i duhovitost Mostaraca na svakom koraku.

15.jpg

Hvala Mostaru i domaćinima za zagrljaj u koji smo uleteli.

Inače, zbog velikog interesovanja, predstavu “Na vukovom tragu” izveli smo u Mostaru dva puta.

Od Mostara do Skoplja, preko Subotice, Vršca, Beograda i Bečeja

Pozorišna jesen kuca na vrata Pozorišta mladih temperaturom nekoliko festivala, zbog čega ćemo biti spremni - između ostalog i - na poetične mostarske kiše, ali i skopsku mikro klimu...

Najpre 22. i 23. septembra putujemo u Mostar, gde ćemo na tamošnjem FLUM-u - Četvrtom međunarodnom festivalu lutkarske umjetnosti, dva puta igrati našu, višestruko nagrađivanu predstavu “Na vukovom tragu”.

Na vukovom tragu FOTO S. Doroski 900x560

U režiji Jakuba Maksimova, inspirisanog pričom “Zov divljine” Džeka Londona, igraju: Jelica Gligorin/Kristina Savkov, Slavica Vučetić, Neda Danilović, Saša Latinović, Slobodan Ninković, Aleksa Ilić i Dejan Šarković. Publiku čekamo u mostarskom Pozorištu lutaka.

Nekoliko dana kasnije, 29. septembra, bićemo u Subotici, u tamošnjem NP, ali s drugom predstavom. Na Festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine igraćemo “Seks za početnike”, predstavu, koju je prema knjizi Jasminke Petrović, režirala Jana Maričić. U predstavi igraju: Marija Radovanov, Ksenija Mitrović, Aleksandar Milković, Đorđe Mitrović i Vučen Vuk Pećanac.

PBL 7006 min

Taman što septembar izbroji svoje dane, moramo u Skoplje i to s velikim zadovoljstvom jer smo deo programa ovogodišnjeg Internacionalnog festivala pozorišta za decu “Igor Madžirov”. U skopskom Pozorištu za decu i mlade 5. oktobra igramo “Na vukovom tragu”.

Tri dana kasnije, 8. oktobra smo u Beogradu, na Dečjem pozorišnom festivalu “Pozorište-Zvezdarište”, gde igramo “Kseniju i Lovca”, u režiji Emilije Mrdaković, koja je bila inspirisana pričom kompozitorke Aleksandre Vrebalov. Glumci Slobodan Ninković i Ksenija Mitrović publiku čekaju u Teatru “Vuk”.

PBL 2388

U oktobru smo na još dva festivala. Prvi je tu, u komšiluku – u Bečeju. Naša predstava “Zločin i kazna” uvrštena je u selekciju 12. Be:femon-a, Bečejskog festivala monodrame. U režiji Emilije Mrdaković igra Aleksandar Milković. Predstava je na programu 19. oktobra, u Gradskom pozorištu Bečej.

PBL 1342 resize

I na koncu, festivalsku putanju završavamo u Vršcu 29. oktobra, gde ćemo na Festivalu klasike “Vršačka pozorišna jesen” igrati Šekspirovu “Bogojavljensku noć” u adaptaciji Divne Stojanov. Predstavu je režirao Ivan Vanja Alač kao koprodukcijsko čedo našeg teatra i novosadske Akademije umetnosti. U njoj igra plejada mladih glumaca, pojačana iskusnim kolegama: Andrijana Đorđevi,, Miloš Lazić, Jelena Lončar, Miloš Macura, Aleksandar Milković, Đorđe Mitrović, Aleksa Jovčić, Anica Petrović, Saša Latinović i Ervin Hadžimurtezić.

Đorđe Mitrović kao vitez Tobi Štucalo i Ervin Hadžimurtezić kao vitez Endrju Jezoliki 2

Sestre Marija Radovanov i Ksenija Mitrović, divne glumice koje spajaju poreklo, etika i humor

Divne novosadske Kragujevčanke Mara i Ksenija, naše glumice, govorile su za portal "Moj Novi Sad" kako su postale glumice.

Čini se da ih ne spajaju samo poreklo i gluma, već prevashodno etika i humor. Talenat im je neosporan, a divimo mu se u predstavama našeg teatra...

Počele probe “Crvenkape” - o hrabrosti, dužnosti, ljubavi i prijateljstvu

„Crvenkapa“, divna bajka Braće Grim - ali i Šarla Peroa, bila je jedan od stubova svakog detinjstva. Očigledno i detinjstva glumca i – u ovom slučaju i - reditelja Saše Latinovića koji je juče u našem teatru počeo probe istoimene predstave.

Ta naša buduća “Crvenkapa”, koja će imati premijeru 18. oktobra, biće lutkarska predstava. Namenjena je deci uzrasta iznad tri godine, ali i njihovim roditeljima. Ona će kroz pozorišnu umetnost - igru i pozorišne forme, edukovati najmlađu publiku, a istovremeno će inspirisati roditelje kako da se više druže sa svojom decom, stvaraju novu, zabavnu i kreativnu realnost i tako doprinesu boljem, kvalitetnijem odnosu između njih.

image_67227137.JPG

O hrabrosti, dužnosti, ljubavi i prijateljstvu. deci će pričati glumci: Ksenija Mitrović, Marija Todorović i Aleksa Ilić.

Reditelj Saša Latinović podseća da je “Crvenkapa” jedna od najpoznatijih bajki svih vremena koja je često adaptirana u raznim formatima, ili je sam motiv Crvenkape bio inspiracija za stvaranje mnogih likova.

image_67177985.jpg

“Naša “Crvenkapa” će govoriti o devojčici koja pomaže mami, susreće se s nepoznatom osobom, ume da prati put kroz šumu, ali se ne obazire na upozorenja starijih, dok istovremeno učestvuje u bajkovitim situacijama.”, otkriva Latinović niti priče koju će pripovedati...

image_67188993.JPG

“Palo inje, pao sneg” na Petrovačkim pozorišnim danima

Tamburaški mjuzikl “Palo inje, pao sneg”, naš adut od prošle sezone, u koji se publika naprečac zaljubila, gostuje u Bačkom Petrovcu, na 29. Petrovačkim pozorišnim danima. Igramo ga 5. septembra u tamošnjem Domu kulture, od 20 sati.

Predstavu je režirao Darijan Mihajlović, a u njoj maestralno igraju: Vanja Jovanović, Darko Radojević, Kristina Savkov, Aleksa Ilić, Ivan Đurić i Saša Stojković.

Kad_tambura_zasvira_nema_srca_koje_pući_neće_PALO_INJE_PAO_SNEG_Foto_Srđan_Doroški.jpg

Ljubavna priča između tenora i soprana, u koju se umeša jedan bariton, inspirisana je tekstom Vanje Čobanova. Adaptirao ga je neprikosnoveni majstor melodrame Stevan Koprivica, a muziku, koju je komponovao Jovan Adamov, uživo na sceni svira tamburaška banda „Velos”. Kostimografkinja je Milica Grbić Komazec, scenografkinja Vesna Popović, dok je plesne scene, koje izvode balerine Anja Laćarac, Nađa Malinić, Lana Curaković, Dunja Antić, Miona Veljović, Luna Đorđević, Iva Đorđević, Manja Veljović, Jelena Dragaš, Teodora Davidović i Anja Basarić, koreografisala Ista Stepanov.

Palo_inje_pao_sneg_FOTO_Srđan_Doroški.jpg

Petrovački pozorišni festival organizuje Slovačko vojvođansko pozorište. Ove godine održava se od 29. avgusta do 13. septembra.

Kad se mora početi, ne sme biti teško

Ponekad se septembar čini kao svi ponedeljci, pogotovo ako utisak “ponedeljka” pojačava vrelo leto koje još traje i nikako da posustane, bar za koji stepen niže...

Ali, kad se mora početi, ne sme biti teško. Širimo krila, podmazujemo ih maštom i vrednoćom i zakazujemo nove susrete naših glumaca s publikom...

U prvoj polovini septembra, mnogo gostovanja pod našim krovom, a našu prvu predstavu “Ježića Žožoa” igramo 26. septembra. Dva dana kasnije i drugu - “Kos i Lisicu”.

Čekaju nas i festivali – tri: jedan regionalni i dva domaća. Na samom početku meseca, 5. septembra, gostujemo na Petrovačkim danima u Bačkom Petrovcu, gde ćemo igrati naš tamburaški mjuzikl “Palo inje, pao sneg”. U drugoj polovini meseca, tačnije 22. i 23. smo u Mostaru, na festivalu FLUM, gde ćemo dva puta izvesti našu predstavu “Na vukovom tragu”. Krajem meseca idemo u Suboticu na Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine, na kojem 29. septembra igramo “Seks sa početnike”.

Uz Pozorište mladih, septembar se pozorišno diše...

 

Pune sale znak su uspešne sezone

Sezonu 2023/2024. zaokružili smo ovih dana sa dva letnja festivala. Na 32. Kotorskom festivalu pozorišta za djecu igrali smo naše “Kseniju i Lovca”, a samo koji dan ranije na čortanovačkom Šekspir festu bili smo sa našom “Bogojavljenskom noći”.

23062023 Progon 43

 I to nisu jedini festivali na kojima smo ove sezone bili: kragujevačka “Zlatna iskra” ("Ksenija i Lovac"), 54. Susreti pozorišta lutaka Srbije u Nišu ("Ksenija i Lovac"", Zvezdarište ("Devojčica sa šibicama"), Međunarodni festival pozorišta za djecu u Banjaluci ("Koralina"), te zagrebački PIF ("Metamorfoze") i bugarski “Piero” u Staroj Zagori ("Metamorfoze"), važne su pozorišne destinacije na kojima smo se predstavili publici i stručnoj pozorišnoj zajednici. Na poslednje pomenutom festivalu - u Staroj Zagori, naša Marija Radovanov proglašena je za najbolju glumicu festivala, što je veliki kompliment i našem pozorištu jer je ta nagrada dobijena u zemlji koja je alfa i omega lutkarstva.

image 6487327 1

Tokom proleća organizovali smo još jedne Novosadske pozorišne igre. Gledali smo umetnike iz cele Evrope, a pobedili su Zagrepčani sa “Malom Fridom”.

441159201 860990792733500 3863852783858282625 n

Imali smo i nekoliko premijera: tamburaški mjuzikl “Palo inje, pao sneg”, u režiji Darijana Mihajlovića, bio je spektakularan događaj za Novi Sad, a “Zločin i kazna” u režiji Emilije Mrdaković, namenjen tinejdžerima i poštovaocaima dela F. M. Dostojevskog, izuzetan kulturni događaj. Još dve premijere na Sceni za decu i mlade privukle su pažnju publike: “Seks za početnike” u režiji Jane Maričić i “Ksenija i Lovac” u režiji Emilije Mrdaković, sa izuzetnom muzikom Aleksandre Vrebalov.

450237281 896658789166700 3708208445141949042 n

Između svega toga proslavili smo 92. rođendan, a na njemu su zablistale žene koje rade u našem teatru: Ivana, Lola, Cici, Sneža, Ruža...

Proslavili smo i stoto izvođenje “Uspavane lepotice”, a pri samom kraju sezone počeli smo probe predstave: "Vreme sporta i razonode" u režiji Žanka Tomića.

PBL 9378 compressed

Iznad i ispred svega toga, najvažnija činjenica je naša publika - deca i mladi koji su pohodili naše pozorište. Dičimo se da je naše predstave samo u prvoj polovini decembra gledalo 10.000 dece.

Sada je došlo vreme da malo uživamo u letu, hladu, nekom moru ili Štrandu...

“Ksenija i Lovac” na festivalu u Kotoru

Naša letnja pozorišna priča, ona festivalska, počinje prvih dana jula, kada put Kotora kreću “Ksenija i Lovac”, jedna od najnovijih predstava Pozorišta mladih i vrlo omiljenih među decom. Ksenija Mitrović i Slobodan Ninković izvešće je na 32. Kotorskom festivalu pozorišta za djecu čak dva puta - 6. jula u Kulturnom centru “Nikola Šurković”.

Predstavu je režirala Emilija Mrdaković po motivim istoimene priče kompozitorke Aleksandre Vrebalov, koja je ujedno komponovala moćnu muziku za nju.

Rediteljka Mrdaković ističe da su ovom predstavom hteli da podsete koliko je važno da deca budu posvećena onome što rade, da u svakom trenutku razvijaju svoje ideje i svoj unutrašnji svet, jer će onda uslediti i rezultati.

PBL 2388

Glumica Ksenija Mitrović dodaje da je bitno da verujemo u sebe i svoje talente, i da se okružimo ljudima koji će nas prihvatiti, dok njen partner u predstavi Slobodan Ninković podseća na važnost osluškivanja drugih i drugačijih, pa time i sve neobične i neukalupljene dece koja imaju da nam ispričaju neke svoje važne priče.

Sav prihod od ulaznica za predstave na ovogodišnjem festivalu ide u humane svrhe – za Dnevni boravak za decu s teškoćama u razvoju pri JU Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“.

 

Foto: Srđan Doroški